Vizualaus meno autorių teisių aktualizavimas, ugdymas ir sklaida
Leidykla paprašė manęs leidimo publikuoti mano piešinio reprodukciją knygoje. Ar reikalingas susitarimas? Autorinė startis - perduoti teises į kūrinį suteikti?
Ar galėjo nauji pastato savininkai sunaikinti mano sukurtą sieninę tapybą, esančią tame pastate?
Dailės kūrinys buvo parduotas. Ar galiu tokį kūrinį atgaminti ar eksponoti savo parodose?
2022-12-06 Kaunas
Projekto pristatymas ir klausimų-atsakymų sesija su autorinių teisių eksperte Gabriele Naprušiene.
Kokių veiksmų turiu imtis kai pamatau savo kūrinį panaudotą be mano leidimo žurnale, internete ar per televiziją? Kaip apsaugoti savo kūrinį nuo neteisėto kopijavimo? Kaip pasitikrinti ar mano kūriniai nekopijuojami?
Esu menininkė. Kokios mano autorinės teisės? Ar galiu atiduoti ar parduoti savo teises?
2022-12-05 Klaipėda
Projekto pristatymas ir klausimų-atsakymų sesija su autorinių teisių eksperte Gabriele Naprušiene.
Foto © Neringa Poškutė-Jukumienė
Informacinių videoklipų integravimas į „Delfi rytas“ laidą
Žiūrėti nuo 23:16
Esu dailininkė. Ar naudinga man būtų tapti Asociacijos LATGA nare?
Muziejus nupirko mano paveikslą. Ar ateityje gausiu autorinį atlygį už mano kūrinio naudojimą iš muziejaus ar kitų naudotojų?
Esu menininkė, ar man verta tapti Asociacijos LATGA nare?
2022-11-29 Vilnius
Projekto pristatymas ir klausimų-atsakymų sesija su autorinių teisių ekspertėmis Gabriele Naprušiene ir Gabriele Vorobjoviene.
2022-11-02
Lietuvos dailininkų sąjungą įgyvendina projektą „Vizualaus meno autorių teisių aktualizavimas, ugdymas ir sklaida“, finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos. Projekto metu bus išleistas leidinys menininkams, kuriame aiškinamos pagrindinės „Lietuvos respublikos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme“ numatytos vizualaus meno kūrėjo teisės. Taip pat numatomos mokomosios sesijos, susitikimai su autorinių teisių ekspertėmis, vyks individualios konsultacijos.
Menininkas turi žinoti savo teises. Tuomet jis galės efektyviai jomis naudotis, žinos kaip elgtis, kad jo kūriniai teisėtai pasiektų naudotoją, ir kaip gauti teisingą atlygį už savo kūrybą. Juk menininko kūryba – tai jo darbas, už kurį turi būti atlyginta.
Besivystant naujoms technologijoms, atsiranda nauji kūrinių panaudojimo būdai, tobulinamos įstatymo nuostatos. Autoriaus balsas, tobulinant autorių teisių įstatymą ir kolektyvinę autoriaus teisių administravimo sistemą, yra labai svarbus. Todėl menininkas turi žinoti, kokias teises turi dabar, ir ko galėtų siekti ateityje.
Pirmasis projekto pristatymas ir klausimų-atsakymų sesija su autorinių teisių ekspertėmis Gabriele Naprušiene ir Gabriele Vorobjoviene įvyks jau rytoj, lapkričio 29 d., 14 val. LDS būstinėje, Vokiečių g. 4/2, Vilniuje.
Kiti susitikimai numatomi gruodžio 5 d., pirmadienį, 17 val. LDS būstinėje Klaipėdoje (Bažnyčių g. 6) bei gruodžio 6 d., antradienį, 18 val. LDS Kauno skyriuje (Drobės g. 62).
Menininke, Tu turi tai žinoti!
Padovanojau savo kūrinį draugui, po kurio laiko jis jį parduoda aukcione. Ar tai legalu?
Klausimą užduoda menininkė Solveiga Gutautė
Ar privalau registruoti savo kūrinį tam, kad mano kūrinys įgytų autoriaus teises ir kada galiu rašyti © ženklą prie savo kūrinių?
Papasakojau kolegai savo idėją apie skulptūrą, kurią žadu kurti, o jis ėmė ir sukūrė kūrinį pagal mano pasakojimą. Ar galima uždrausti viešinti šį kūrinį ir nubausti pažeidėją? Ar galiu naudoti kito autoriaus kūrinio fragmentą savo kūryboje?
LDS pradeda vykdyti edukacinį autorių teisių aktualizavimo ir sklaidos projektą
LDS pradeda vykdyti edukacinį autorių teisių aktualizavimo ir sklaidos projektą – kviečiame prisijungti užduodant aktualius klausimus.
Vienas svarbiausių Lietuvos dailininkų sąjungos tikslų yra ginti organizacijos narių autorių ir gretutines teises ir teisėtus interesus. Jau ne vienerius metus LDS atstovauja ir propaguoja Tarptautinės meno asociacijos (IAA) kampaniją, vystomą visose asociacijos vienijamose Europos šalyse – 2019 m. LDS atliko taikomąjį tyrimą dėl teisingo atlygio už parodas vizualiųjų menų kūrėjams. Aplinkos analizė atskleidė, jog kultūros ir meno dėka bet kuriai visuomenei yra kuriama didelė pridėtinė vertė bei simbolinis kapitalas, tačiau remiantis ekonominės ir socialinės dailininkų padėties apklausomis bei kitų šalių atliktais tyrimais nustatyta, jog tik maža dalis dailininkų gali ekonomiškai išsilaikyti iš parduotų kūrinių. Be kita ko, nuolat kintantys įstatyminiai procesai prideda neaiškumo ir painiavos patiems autoriams, siekiantiems skaidriai ir sąžiningai užsiimti savo profesine veikla.
Kasdienėje dailininkų sąjungos veiklos praktikoje nuolat susiduriame su problema, jog menininkams dažnai nėra žinomos įstatymų tvarka numatytos jų teisės į socialinę ir profesinę gerovę. Dažnai tenka kūrėjus konsultuoti įvairiais socialiniais, teisiniais bei buhalteriniais klausimais, siekiant didinti jų savarankišką gebėjimą orientuotis valstybiniuose biurokratiniuose mechanizmuose, padėti rengti sutartis tarp institucijų, pardavėjo ir pirkėjo, konstruktyviai apibrėžiant, kaip parduoti, išnuomoti ar kitaip disponuoti sukurtu kūriniu ar kūrybinėmis paslaugomis, kaip turi būti ginamos autorių turtinės ir neturtinės teisės.
Šiame kontekste džiaugiamės pradėdami vykdyti projektą „Vizualaus meno autorių teisių aktualizavimas, ugdymas ir sklaida“. Šiuo projektu ketiname parengti specialiai vizualiųjų menų atstovams skirtą integruotą mokymų ir konsultacijų programą, skirtą plėsti jų žinias taip prisidedant prie kūrybinį darbą dirbančių autorių intelektinės gerovės ir teigiamo bendrabūvio kūrimo. Projekto metu parengsime aktualiausių ir dažniausiai organizacijos narių užduodamų klausimų suvestinę, bendradarbiausime su autorinių teisių srities profesionalais, finansų srities konsultantais bei teisininkais, kurie pateiks išsamius ir pavyzdžiais grįstus atsakymus į šiuos klausimus.
Pirmajame projekto etape kviesime į mokomuosius seminarus su autorių ir gretutinių teisių ekspertėmis Gabriele Naprušiene ir Gabriele Vorobjoviene, tad norėtume pakviesti Jus iki spalio 15 d. siųsti aktualius klausimus el.paštu alberta@ldsfondas.lt.
Apie vyksiančius seminarus informuosime atskiru laišku, taip pat informacija bus skelbiama LDS interneto svetainėje www.ldsajunga.lt bei Facebook paskyroje.
Projekto komanda:
Menininkė, kuratorė, VDA prof. Eglė Ganda Bodanienė
Autorinių teisių ekspertė Gabrielė Naprušienė
Autorinių teisių ekspertė, LATGA Vizualiųjų menų poskyrio vadovė Gabrielė Vorobjovienė
Menotyrininkė, šiuolaikinio meno kritikė, istorikė Alberta Vengrytė
Menininkė Rasa Jundulaitė
Medijų menininkas, kūrybinių industrijų specialistas Andrius Grigalaitis
Videomenininkas Tomas Andrijauskas
Menininkas, Užutrakio tarptautinio meno festivalio kuratorius Linas Liandzbergis
Menininkė, meno prodiuserė Solveiga Gutautė
Dizaineris Lukas Stanionis