top of page
baneris.jpg

Lietuvos dailininkų sąjunga mini 90-tąjį jubiliejų: nuolatos atsinaujinanti ir kurianti ateitį

2025-ieji metai žada ypatingą kultūros šventę – Lietuvos dailininkų sąjunga (LDS) mini 90-tąjį veiklos jubiliejų. Šiai progai skirtas renginių ciklas taps savotišku metus trunkančiu festivaliu, apimančiu per 100 renginių visoje Lietuvoje. Jubiliejaus šūkis „Nuolatos atsinaujinanti“ simbolizuoja LDS siekį ne tik puoselėti tradicijas, bet ir ieškoti naujų raiškos formų bei jungčių su šiuolaikine visuomene.

90-mečio renginiai, apimantys visą Lietuvą

Visų metų trukmės jubiliejui skirtų renginių ciklas vyks LDS vienuolikoje parodinių erdvių Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose ir Klaipėdoje. Šiame plačiame geografiniame kontekste pristatomos parodos, dirbtuvės, diskusijos ir menininkų susitikimai kvies lankytojus patirti meno įvairovę, atrasti naujus talentus ir giliau susipažinti su LDS veiklos reikšme per visus jos gyvavimo metus.

Programa, sudaryta iš penkių tematinių pjūvių, atskleis skirtingas LDS istorijos ir dabarties perspektyvas. "Nuolatos atsinaujinanti - nuolatos auganti" supažindins su jaunąja kūrėjų karta, "Kūrėjai laiko rate" pristatys pripažinimo jau sulaukusius menininkus, tačiau atstovaujančius skirtingas kartas. "Be sienų" skirta atskleisti LDS tarptautiškumo programą ir jos perspektyvas, o "Minčių žemėlapiai" pristatys konceptualias, kuratorines šiuolaikinio meno parodas. Galiausiai "Bendruomenės erdvė" skirta sutelkti dėmesį į vieną iš svarbiausių organizacijos veiklų – socialinės krypties plėtojimą. Čia pristatysime LDS organizuojamus seminarus, mokymus, rezidencijas, kultūros politikos formavimo veiklą.

auganti grafika.png

01

Naujų LDS narių paroda "Žalias"

Kasmetinėje parodoje pristatomi naujų LDS narių skirtingų medijų kūriniai. Naujų LDS narių parodos atidaryme dalyviams oficialiai įteikiami LDS nario pažymėjimai bei Meno kūrėjo statusą liudijantys dokumentai.

LDS Projektų erdvė (Vilnius)

02

VDA studentų baigiamųjų darbų ciklas

Bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademija, LDS galerijose rengiama VDA studentų personalinių parodų serija, kuri žymi studijoms skirto gyvenimo tarpsnio pabaigą, apvainikuotą profesionalaus menininko diplomu ir pasirodymu žiūrovams.

LDS galerijos Vilniuje

03

Mindaugo Pupelio personalinė paroda

Kiekvienas paveikslas – tarsi atvira istorija, kurioje žiūrovas kviečiamas spėlioti praeities ir ateities įvykius. Žmonių figūros, užslėptos emocijos ir kaukės tyrinėja santykius, apsaugos bei išsilaisvinimo temas, perteikiant tai per gestus ir kūno kalbą.

Klaipėdos galerija (Klaipėda)

04

Simonos Merijauskaitės kūrybos paroda

Simonos Merijauskaitės paroda „INLAND“ tyrinėja kolektyvinės pasąmonės fragmentus ir archetipų ištakas, gilindamasi į žmonijos aušros civilizacijų struktūras. Kūriniuose atpažįstami sąmonės pakraščiuose sklendžiantys vaizdiniai ir jų prasmių sluoksniai.

Pamėnkalnio galerija (Vilnius)

05

Indrės Rybakovaitės paroda

Parodoje pristatomas aliejinės tapybos ciklas, tyrinėjantis pokyčių erdves ir nejauką dabarties kontekste. Kūriniuose tylus nerimas atspindi praeities vietų transformaciją ir karo Ukrainoje įtaką psichologinei erdvei.

Galerija "Drobė" (Kaunas)

06

Gabijos Pritkovaitės Vaiciukevičienės paroda

„Adonta ta melê“ tyrinėja prakeiksmą kartoti kitų žodžius, atspindint šiuolaikinės kultūros būvį informacijos pertekliaus eroje. Pasikartojantis aidas tampa kalbėjimo ir matymo metafora, vedančia link nutylėjimo ir ištirpimo tapybos šviesoje.

Galerija "Drobė" (Kaunas)

07

Raimondos Petraitės (slap. Mone Kielė) paroda

Paroda nagrinėja šiuolaikinio pasaulio poveikį mūsų kartų būsenoms, atspindėdama tokias aktualijas kaip skaitmeninizacija, dirbtinis intelektas, globalumas ir klimato kaita. Kūriniai kviečia apmąstyti daugialypę tapatybę, ekonominę nelygybę, psichinę sveikatą ir žmogaus teises.

Galerija "Drobė" (Kaunas)

08

Elenos Antanavičiūtės paroda

Autorė per asmeninius motyvus nagrinėja šiuolaikinio individo problemas, tokias kaip viešumo ir privatumo skirties nykimas bei virtualios tikrovės primetami standartai. Jos kūriniai kviečia diskusijai apie individo ir visuomenės santykį, pasirinkimų laisvę bei tikrovės vaizdinių rezonansą su žiūrovo patirtimi.

LDS Projektų erdvė (Vilnius)

grafika_logo_white.png

01

Lino Liandzbergio personalinė paroda

Parodą sudaro akrilu ir markeriais kuriami darbai, savo istorijomis susiję su konkrečiais įvykiais, asmeninėmis patirtimis, tikrų vietovių fiksavimu. Tai yra menininko jubiliejinė paroda, pristatanti pastarojo laikmečio jo kūrybą.

Galerija "Arka(Vilnius)

02

Aušros Vaitkūnienės personalinė paroda

Parodos kūriniai pasižymi išraiška ir mintimi, kurią siekiama perteikti tokiomis medijomis kaip fotografija, instaliacija, objektai ir video. Ši parinkta skirtingų medijų dermė padeda atskleisti žmonių gyvenimo aspektus nuo gimimo iki mirties, atkreipiant dėmesį į jų vietą pasaulyje.

Galerija "Meno parkas" (Kaunas)

03

Alekso Andriuškevičiaus personalinė paroda

Parodos koncepcija paprasta - sudėliojimas menininko gyvenimo kelio pasirinktuose gyvenimo pavidaluose. Greičiausiai tai „gyvenimo botagais“ išplaktas menininko kūrybinis kelias.

Galerija "Meno parkas" (Kaunas)

04

Vaivos Kovieraitės-Trumpės personalinė paroda

V. Kovieraitės-Trumpės naujas projektas tyrinėja laiką kaip nenutrūkstamą, tačiau nevientisą būties tėkmę, kurią ypatingomis akimirkomis galima pajusti kitaip. Parodoje pristatoma autorinių grafikos ir mišrios technikos darbų kolekcija, gilinanti į laiko sąvokos daugiaprasmiškumą.

Klaipėdos galerija (Klaipėda)

05

Aušros Mačiulaitienės personalinė paroda

Paroda kviečia apmąstyti gyvenimo iššūkius ir atrasti moterų gebėjimą išgyventi, jausti, svajoti bei kurti – savybes, kurios formuoja jų tapatybę ir vertybes. Kiekvienas juvelyrinis objektas perteikia prisiminimus, emocijas ir gyvenimo momentus, atskleidžiančius tiek skausmo, tiek džiaugsmo akimirkas.

Klaipėdos galerija (Klaipėda)

07

Vidmanto Jusionio kūrybos paroda

Vidmanto Jusionio parodoje pristatomos ryškaus kolorito aliejaus drobės, apimančios tris pagrindines temas – „Besisukantys ratu“, „Išplaukiantys“ ir „Siena“. Kūriniuose dominuoja kartojimo ir kaitos santykis, kuriantis emociškai paveikią erdvę, kurioje sugyvena įvairūs personažai, jų judėjimas ir tuštuma.

Pamėnkalnio galerija (Vilnius)

09

Povilo Ričardo Vaitiekūno paroda

Povilo Ričardo Vaitiekūno 2025 m. parodoje bus pristatyti jo asambliažai ir objektai, kuriami Mardasavo kaime – menininko kūrybinėje sanktuarijoje. Šie kūriniai atskleidžia panteistinę pasaulėžiūrą, lietuvių etnografijos ir mitologijos įtaką bei Vaitiekūnui būdingą metafizinių simbolių kalbą.

Vilniaus grafikos meno centras 

(Vilnius)

11

Kęstučio Zapkaus personalinė paroda

Kęstučio Zapkaus personalinė paroda pristatys 10–15 naujausių menininko tapybos darbų (2021–2024 m.), tęsiant kūrybos sklaidą Lietuvoje. Paroda taps ilgalaikio kūrinių pristatymo pagrindu, leisiančiu juos eksponuoti ir kituose šalies miestuose.

Dailininkų sąjungos galerija 

(Vilnius)

12

Andriaus Makarevičiaus paroda

Parodoje pristatomi naujausio kūrybos ciklo darbai, kuriuose dailininkas ironizuodamas ir fantazijos forma perteikia žmogaus kasdienybę bei santykį su aplinka. Ryškūs siužetai ir veikėjai, persmelkti humoro ir ironijos, atspindi realybę bei bohemiškos aplinkos įtaką.

Galerija "Drobė" (Kaunas)

14

Girmanto Rudoko paroda

Girmanto Rudoko koliažų paroda, skirta reflektuoti jo gimtojo Panevėžio miesto istoriją, kaitą ir dabartį. 

LDS Projektų erdvė (Vilnius)

15

Giedros Purlytės paroda

Paroda nagrinėja įvaizdžio ir asmens santykį, tapyboje tyrinėdama ofiso drabužių – marškinių, kaklaraiščių, kostiumų – reikšmes ir būvį. Autorė kelia klausimus apie drabužių įtaką žmogaus būsenai ir įvaizdžio egzistavimą atskirai nuo asmens.

LDS Projektų erdvė (Vilnius)

17

Arvydo Baltrūno paroda

Parodoje pristatoma keliolikos tapybos darbų kolekcija, kurioje gamtos motyvai ir kintančios šviesos efektai atskleidžia romantines nuotaikas bei skaitmeninės eros vizualumo įtaką. Dramatiškos būsenos perteikiamos tradicine ekspresyvia tapybos maniera, o parodą papildo susitikimai ir ekskursijos, skirtos jaunimui ir gamtos įkvėpto meno gerbėjams.

LDS Projektų erdvė (Vilnius)

18

Gerardo Šlektavičiaus solo paroda

Parodoje pristatomi naujausi menininko medžio raižinių ciklai „Amžina kova už laisvę“ ir „Buvau pajutęs mirties dvelksmą“, atskleidžiantys klasikinės grafikos ir archaiškų technologijų dermę. Elegantiški, preciziški raižiniai perteikia menininko atidumą detalėms ir kūrybos kokybei, pabrėžiant serijinės darbo struktūros svarbą.

Vilniaus grafikos meno centras 

(Vilnius)

19

AUKSO MŪZOS'25

Kuratorinėje parodoje pristatomi pastarųjų 25 metų LDS „Aukso mūzų“ laureatų kūriniai, įvertinti už kūrybinius pasiekimus, inovatyvius sprendimus ir Lietuvos garsinimą tarptautiniame kontekste. Paroda siekia aktualizuoti dailininko reikšmę kultūriniame gyvenime ir stiprinti organizacijos prestižą.

Vilniaus rotušė (Vilnius)

mintys grafika.png

01

Grupinė paroda "Konsteliacija"

Parodoje dalyvauja vienos šeimos nariai – trys menininkai Elena Brazdžiūnienė, Arvydas Brazdžiūnas, Kazimieras Brazdžiūnas ir jaunas mokslininkas, VU alumnas Pranciškus Brazdžiūnas. Dvi kartos su skirtingomis patirtimis parodoje atsiskleis estetines, idėjines sąsajas ir diferencijas, ir nolens volens, tik vizualus visuminis ekspozicijos rezultatas lems šios Konsteliacijos diagnozę.

Galerija "Arka" (Vilnius)

02

Gretos Grendaitės ir Tomo Vosyliaus duetinė paroda

Naujausių skulptūros ir grafikos kūrinių paroda „Kūno tęsiniai“ autoironiškai tyrinėja sociokultūrinę aplinką, per ready made objektus ir perkurtus radinius atskleisdama nematomus kasdienybės niuansus. Kūriniai kviečia pažvelgti į atliekomis laikomus objektus bei socialinių standartų ir kolektyvinio elgesio reiškinius naujai, išryškinant sienų – tiek fizinių, tiek metaforinių – simboliką.

Galerija "Meno parkas" (Kaunas)

03

Vaizdų diskursai: tapyba kaip prasmės kalba

VDA Kauno fakulteto paroda  VAIZDŲ DISKURSAI: TAPYBA KAIP PRASMĖS KALBA - tai viena iš trijų VDA KF Tapybos katedros trisdešimtmetį žyminčių parodų.

Galerija "Meno parkas" (Kaunas)

04

Domo Mykolo Malinausko personalinė paroda

Tarpdisciplininė paroda tyrinėja kasdienybės simbolius ir objektus, transformuotus į fantazijos ir nerimo dialogą. Apsipirkimo vežimėliai, karveliai ir kiti ženklai tampa instaliacijomis, atspindinčiomis šiuolaikinių realybių įtaką.

Galerija "Meno parkas" (Kaunas)

05

Pauliaus Ruko ir Medos Norbutaitės duetinė paroda

Ši paroda apima dviejų talentingų kūrėjų požiūrį į kūrybą ir meną. Šįkart jie ieško sąsajų ir jungčių tarp savo asmeninių raiškų ir kūrybinių stilių. Autoriai nagrinėja tarpusavio kaip kūrėjų ir kaip žmonių ryšius.

Klaipėdos galerija (Klaipėda)

06

Martos Vosyliūtės kūrybos paroda

Martos Vosyliūtės parodoje autoportretai ir tekstiniai motyvai permąsto šiuolaikinį Lietuvos socialinį ir meninį kontekstą per asmeninę autorės patirtį. Kvadrato formato kūriniai, įkvėpti ekspresionizmo formų, atspindi laikmečio virsmus – nuo Sąjūdžio iki laukinio kapitalizmo – ir sukuria egzistencinio nerimo kupiną paveikslų mozaiką.

Pamėnkalnio galerija (Vilnius)

07

Laimos Matuzonytės ir Teodoros Jurčytės paroda

Laimos Matuzonytės ir Teodoros Jurčytės paroda tyrinėja skirtingus matymo būdus ir patirties suvokimą, jungiant menininkių kūrybos pasaulėžiūras. Grafikos ir piešinių darbais jos kuria dialogą apie kasdienybės stebuklus ir gyvenimo patirčių neišdildomus pėdsakus.

Vilniaus grafikos meno centras 

(Vilnius)

08

Tarpdisciplininio meno kūrėjų paroda

LDS Tarpdisciplininio meno kūrėjų sekcijos projektas nagrinėja asmenybės būklę informacijos pertekliaus ir vertybių pasimetimo laikais, analizuojant vidinę būseną per emocinę, dvasinę ir socialinę prizmę. Parodos, papildytos edukacinėmis ekskursijomis ir susitikimais su autoriais, bus pristatytos Vilniaus galerijoje TSEKH ir Šiaulių dailės galerijoje.

Dailininkų sąjungos galerija 

(Vilnius)

09

64-oji Šiaulių krašto dailininkų vaizduojamojo meno paroda

Tęstinėje Šiaulių krašto dailininkų kūrybos parodoje pristatoma 45-50 autorių pastarųjų 2024-2025 metų kūriniai. Grupinėje ekspozicijoje - grafikos, skulptūros, tapybos ir video meno kūriniaim, tiriantys plastines, emocines bei socialines situacijas.

Galerija „S_IN“ (Šiauliai)

10

ZEP TEPI

Paroda „Zep Tepi“ tiria subjektyvius potyrius ir dvasingumą, jungdama meno ir mokslo ribas bei kviesdama žiūrovus atrasti transformuojančią erdvę. Programą papildo susitikimai su autore, ekskursijos bei tarptautinei auditorijai skirti pristatymai socialinėse medijose ir „YouTube“.

Galerija "Drobė" (Kaunas)

11

Grupinė paroda "Kažką darom"

Grupinė paroda „KAŽKĄ DAROM“ tyrinėja žmogaus santykį su aplinka, jungiant laikinumo, nostalgijos ir harmonijos paieškas tarp sintetikos ir gamtos. Kūriniuose fiksuojamos efemeriškos akimirkos, atspindinčios žmogaus ryšį su nutolusiu gamtos pasauliu.

Galerija "Drobė" (Kaunas)

12

Duetinė paroda "Apie daiktus ir vietas"

Audrė Tylienė ir Inga Ponomarenko tyrinėja nejauką keliančias erdves ir objektus, nagrinėdamos jų egzistenciją ir reikšmes. Ponomarenko akcentuoja apleistų vietų užmarštį, o Tylienė – sterilių erdvių ir žmogiškosios egzistencijos pėdsakų sąveiką.

Galerija "Drobė" (Kaunas)

13

„Sveiki gyvi, Maestro Pranciškau Smuglevičiau II"

2025 m. minint Pranciškaus Smuglevičiaus 280-ąsias gimimo metines, paroda pagerbia lietuvių nacionalinės dailės mokyklos pradininką, kurio kūryba padėjo pamatą profesionaliam menui Lietuvoje. Parodos autoriai tyrinėja klasicizmo epochos kūrybos įtaką šiuolaikiniams menininkams, kviesdami reflektuoti istorinius siužetus ir kurti savitas šiuolaikinio pasaulėvaizdžio interpretacijas.

Žemaičių Dailės muziejus (Plungė)

14

Siūlu, atvaizdu, pikseliais. Penkios šiuolaikinės tekstilės menininkės

Grupinė paroda „KAŽKĄ DAROM“ tyrinėja žmogaus santykį su aplinka, jungiant laikinumo, nostalgijos ir harmonijos paieškas tarp sintetikos ir gamtos. Kūriniuose fiksuojamos efemeriškos akimirkos, atspindinčios žmogaus ryšį su nutolusiu gamtos pasauliu.

Dailininkų sąjungos galerija 

(Vilnius)

15

Panevėžio dailės dienos 2025

Kas dvejus metus Panevėžyje vykdomas projektas, kurio metu LDS Panevėžio skyriaus nariai miesto visuomenei ir svečiams pristato savo pastarųjų dvejų metų meninius tyrimus. Parengiamas ir išleidžiamas parodos katalogas, profesionalių meno lauko ekspertų išrenkami ir apdovanojami projekto laureatai.

Panevėžys

16

Tarptautinis tapytojų pleneras ,,Panevėžys 2025", skirtas K. Naruševičiui atminti

22 metus vykstantis tarptautinis tapytojų pleneras Panevėžyje suburia menininkus kūrybai ir visuomenės įtraukimui, o sukurti darbai puošia miesto viešąsias erdves.

Panevėžys

17

Martyna Ratnik projektas

„Landscapes / In Motion“ – tai video filmų programa, tyrinėjanti Rytų Europos gamtovaizdžius ir miestovaizdžius eksperimentinio kino prizmėje. Programa tęsia Lados Nakonechnos tyrimą apie imperialistinį žvilgsnį socialistinio realizmo kūriniuose, išplėsdama jį istorinės atminties ir dabarties perspektyvoje, įtraukiant trumpo metro filmus ir kuratorinius tekstus.

LDS meno erdvė "Medūza" 

(Vilnius)

18

Deivido Vytauto Aukščiūno solo paroda

Deividas Vytautas Auksčiūnas parodoje „Rock Bottom“ nagrinėja emocinį dualumą, kylantį iš skaitmeninio pasaulio pertekliaus ir doomscrolling patirties. Filme, papildytame instaliacijomis, skulptūra ir performansu, menininkas tyrinėja fragmentiškos skaitmeninės realybės absurdiškumą ir sunkumą, atskleidžiant ribines šiuolaikinės egzistencijos erdves.

LDS meno erdvė "Medūza" 

(Vilnius)

be sienu grafika.png

02

Raphael Vella paroda

Paroda „Zookratinės zonos“ kviečia permąstyti žmonijos santykį su gamta ir galimybę įtraukti gyvūnus į politinę atstovavimo sistemą, siekiant tvaresnių santvarkų. Ekspozicijoje derinami gamtos, karo ir politinių sistemų vaizdiniai, papildomi įtaigiais video darbais ir atmosferiniais objektais, perteikiant utopinių vizijų ir ekologinės krizės temas.

Vilniaus grafikos meno centras 

(Vilnius)

03

Paroda „Menų Unija, dailininkų unija“

Minint Liublino unijos 455-ąsias metines, Lietuvos ir Lenkijos menininkai parodoje „Menų Unija, dailininkų unija“ perteikia bendrą istoriją ir tradicijas per meno kalbą. Paroda kviečia pažvelgti į unijos reikšmę šiandien ir į Liubliną kaip istorinio įvykio epicentrą.

Adomo Mickevičiaus biblioteka 

(Vilnius)

04

Baltijos šalių šiuolaikinio stiklo paroda „Slāņi“

Paroda „Slāņi“ apžvelgia pastarojo laiko tendencijas vyraujančias Latvijos, Estijos ir Lietuvos stiklo meno lauke, išryškina nūdienos stiklo, kaip medžiagos naudojimo virsmą, jo klasikines savybes šiuolaikinėje, konceptualioje formoje. Netikėti sprendimai, autorinės technikos atradimai ir stiklo tikrosios prasmės paieškos perkelia šią medžiagą į tarpdisciplininį kontekstą. Naujos išraiškos stikle randasi "diskutuojant" su tradiciniais metodais ir "praeities sluoksniuose" sukaupta patirtimi.

Dekoratyvinio meno ir dizaino muziejus (Ryga, Latvija)

05

Freja Sofie Kirk projektas

Freja Sofie Kirk parodoje Medūzos videokapsulėje bus pristatyta vaizdo instaliacija „The End“, tyrinėjanti mirties, fikcijos ir tikrovės temas. Projektas išplės Kopenhagoje pristatytą kūrinį, įtraukiant tekstinius kūrinius ir vaizdo įrašus, kviesdamas apmąstyti gyvenimo laikinumą ir mūsų santykį su mirtingumu.

LDS meno erdvė "Medūza" 

(Vilnius)

06

Ieva Raudseppa projektas

Ievos Raudsepos filmas ir instaliacija „Fever Dream“, planuojama „Medūzos“ videokapsulės erdvėje, tyrinės vaiduokliškumo idėją ir postmoderniosios filosofijos diskursą Rytų Europos kontekste. Kūrinys, filmuotas menininkės sodyboje „Skujas“ Latvijoje, nagrinėja emocinių išgyvenimų metaforiką ir erdvės, kaip istorijos dalyvio, vaidmenį.

LDS meno erdvė "Medūza" 

(Vilnius)

07

Maja Li projektas

Maja Li kartu su Eriku Stockseliusu ir Post Brothers planuoja tyrinėti azartinių lošimų pasaulį, atskleisdami jo lingvistinį, mitologinį ir kultūrinį sudėtingumą. Parodoje bus pristatytos skulptūros, fotografijos, video darbai ir žaidimas, nagrinėjantys lošimų ikonografiją bei jos ryšį su žmogaus troškimais ir tikrove.

LDS meno erdvė "Medūza" 

(Vilnius)

08

Christine Dahlerup solo paroda

Christine Dahlerup parodoje „Death“, pritaikytoje „Medūzos“ erdvėms, nagrinėjamas informacijos materialumas, objektų laikinumas ir jų ryšiai su regėjimo bei idėjų svoriu. Instaliacija, sudaryta iš dinamiškų ir dviprasmiškų elementų, kviečia apmąstyti menininkės, žiūrovo ir erdvės bendradarbiavimą nagrinėjant amžiną mirties temą.

LDS meno erdvė "Medūza" 

(Vilnius)

Organizatoriai

LDS logo.png

Rėmėjai

LTK_Logotipas(2).png
bottom of page