Sausio 15 d., trečiadienį, 17 val., šiuolaikinio meno erdvėje ARS Projektiruum, Taline, atidaroma trečioji tarptautinio projekto FINBALT paroda, kurią organizuoja Estijos tapytojų sąjunga, kartu su LDS galerija „Arka“ ir Helsinkio dailininkų asociacija. Lietuvišką parodos kolekciją sudaro jaunųjų menininkų – Gyčio Arošiaus, Kopos, Emilijos Noreikaitės ir Karolinos Ūlos Valentaitės kūriniai.
LDS galerija „Arka“ kartu su partneriais – Estijos tapytojų sąjunga bei Helsinkio dailininkų asociacija – nuo 2023 m. vykdo tarptautinį projektą FINBALT, kuriuo apmąstomas teritoriniu pobūdžiu šalis jungiantis jūrinis, gamtinis, socialinis bei politinis kraštovaizdis.
Jau trečioji projekto paroda „Under the Surface. Environmental Ideologies“ meninėmis priemonėmis tyrinėja dominuojančius naratyvus, įsitikinimus ir primirštas praktikas, formuojančias žmonijos santykį su gamta. Čia analizuojama, kaip ekokritišką požiūrį kūryboje pasitelkiantys menininkai sąveikauja su kompleksiška gyvenamąja aplinka, pasiūlydami įžvalgų apie platesnes mūsų ateities perspektyvas.
Lietuviškąją parodos kolekciją sudaro Gyčio Arošiaus tapyba, Kopos objektai, Emilijos Noreikaitės video kūrinys ir Karolinos Ūlos Valentaitės video instaliacija, kurie akcentuoja takios ir procesualios aplinkos ideologijos diskusiją. Nagrinėdami skirtingus šios temos aspektus, tokius kaip organinių ir sintetinių medžiagų sąveiką, ribas tarp tikrovės ir mito, kone ritualinį įvairių gyvybės rūšių poveikį ar retrofuturistinę pasaulio žiūrą, menininkai svarsto daugialypę ekologinę mūsų ateitį.
Gyčio Arošiaus tyrinėjimai grindžiami retrofuturistiniu požiūriu, kuriuo jis referuoja galimai artėjančių katastrofų baimę ir distopiškas jų pasekmes. Jo darbuose neretai aptinkama brutalistinės architektūros elementų, konstrukcijų ir mašinų, tarp kurių slepiasi kontūrus prarandančios žmonių figūros. Šaltai monochrominiais tapybos darbais autorius kuria nejaukos atmosferą ir susvetimėjimo potyrį. Kūriniuose persipina praeitis, dabartis ir ateitis, ir šiame belaikiškume menininkas siekia atrasti fiksuotą, racionalų pagrindą, paaiškinantį nenumaldomą nyksmo ir entropijos jausmą.
Menininkė Kopa pasitelkdama gyvūnų kaulų liekanas, kuria instaliatyvius pasakojimus apie gyvenimą ir pereinamuosius jo etapus. Kūryboje ji derina organines medžiagas ir urbanistines atplaišas, jai svarbu natūralumo ir dirbtinumo sąveika. Nebejudančių kūnų fragmentais pasakodama vizualias istorijas, ji įtraukia žiūrovą į apmąstymus apie laikiną kūno ir sielos santykį su fiziniu pasauliu, bei savo vaidmenį šiame begaliniame tarpinių būsenų rate. Jos darbai reflektuoja žmogaus įsiterpimą gamtos cikluose, pabrėždami neatsiejamą kultūros ir gamtos sąveiką.
Šiuolaikinėmis raiškos priemonėmis pasitelkdama teksto ir vaizdo simbiozę, Emilija Noreikaitė jungia tikrovės ir mito ribas, bei veda žiūrovą giliai poetiniais mitologijos ir filosofijos labirintais. Jos kūryba apima būties mito analizę neišvengiamybės aspektu, referuojant priešpriešą tarp kūrėjo ir kūrinio, praeities ir dabarties vaizdinių. Autorė remiasi poetine ir literatūrine raiška ir taip vysto poetinio realizmo sampratą. Savo kūrybinę praktiką ji grindžia kvietimu pasinerti į abstrakčius vidinius žmogaus išgyvenimus, kurių gelmėje susiduriama su kolektyvine sąmone, apimančia seniai praėjusius amžius ir jungiančia visus į neapibrėžtą visumą.
Karolina Ūla Valentaitė kūryboje nagrinėja ritualines apeigas, queer kultūrą, archajiškumą, žmogaus santykį su augalais ir giminystės ryšius. Jos darbuose itin svarbią vietą užima atminties, tapatybės ir ekologijos temos, kurios persipina, palaipsniui transformuodamosi į atminties ekologiją, tapatybės ekologiją ir tapatybės atmintį.
Parodos laikas: 2025 01 15 – 02 08
Vieta: šiuolaikinio meno erdvė ARS Projektiruum, Talinas, Estija
Atidarymas: sausio 15 d., trečiadienį, 17 val., Pärnu mnt 154, Tallinn 11317
Organizatorius: Estijos tapytojų sąjunga
Partneriai: LDS galerija “Arka”, Helsinkio dailininkų sąjunga
Kuratorės: Tiiu Rebane (EE dalis), dr. Evelina Januškaitė (LT dalis), Satu Kalliokuusi, Eeva Muona (FI dalis)
Dalyviai: Gytis Arošius, Kopa, Emilija Noreikaitė, Karolina Ūla Valentaitė (LT), Angela Soop, Jane Remm ir Marta Konovalov, Grisli Soppe-Kahar, Lilian Mosolainen, Johanna Mudist, Pille Ernesaks, Veiko Klemmer (EE), Teemu Mäki, Jaakko Autio, Alexander Salvesen, Sara Pathirane ir Laura Pietiläinen (FI).
Rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, Estijos kultūros fondas (Estonian Cultural Endowment), Estijos dailininkų sąjunga (Estonian Artists’ Association), Helsinkio miesto savivaldybė (City of Helsinki), Suomijos meno sklaidos centras TAIKE (Finnish Arts Promotion Centre), Lietuvos dailininkų sąjunga.
Paroda "Under the Surface. Environmental Ideologies" Talino ARS Projektiruum erdvėje veiks iki vasario 8 d.
Paroda yra Lietuvos dailininkų sąjungos kūrybinės 90-mečio programos dalis.
Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Kommentare