Lapkričio 26 d., antradienį, 18 val. Vidmanto Martikonio galerijoje-muziejuje (Pilies g. 12, Vilnius) atidaroma Slaptosios piešėjų draugijos paroda „Autoportretas“.
Jau daugiau kaip dvidešimt metų grupė profesionalių menininkų piešia modelius gyvai. Tik po dešimties metų niekur neafišuojamos veiklos buvo surengta pirmoji piešinių paroda, kurios pristatyme atsirado pavadinimas „Slaptoji piešėjų draugija“. Šiuo metu ji – viena ryškiausių neformalių kūrybinių grupių, veikiančių klubo principu. Grupės parodos turi griežtą formatą: piešiniai, eskizai, kartais tapyba ir kompozicijos kuriami naudojant gyvą modelį. Piešimo sesijos (ilgos – 4 val. ir trumpos - 20 min.) vyksta du kartus per savaitę Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) patalpose Vilniuje. Grupės veiklą oficialiai kuruoja dailininkai Paulius Juška, Arturas Aliukas, Vidas Drėgva ir Liuda Jaruševičiūtė Stankevičienė. Parodų dalyviai – daugiau kaip dvi dešimtys žinomų įvairių specialybių menininkų, kuriuos jungia bendra veikla – piešti modelį gyvai.
„Slaptosios piešėjų draugijos“ parodą gali aplankyti kiekvienas, bet skirta ji ne visiems: tik tiems, kurie nėra iškritę iš Europos dailės konteksto ir supranta piešinio iš natūros reikšmę ir ypatumus. Atsigręžę į meno istoriją matome, kad dailininkai net konservatyviais laikais turėjo neginčytiną teisę lavinti savo meistrystę, piešdami ir tapydami modelius. Tęsdama tradiciją, pirmoji piešėjų grupė atgaivino Dailės akademijoje buvusį „vakarinį piešimą“, tik perkėlė jį į pirmą dienos pusę. Startavę nuo akademinės platformos, piešėjai paįvairino ir praplėtė savo meninius ieškojimus bei bendras nuostatas. Pirmąjį savo veiklos dešimtmetį „Slaptoji piešėjų draugija“ įvardino kaip asmeninio tobulėjimo siekį, vėliau gynė ir populiarino figūratyvaus piešinio meną - tuo metu jis buvo traktuojamas kaip pagalbinis (ir visai nebūtinas) veiksmas kūrybiniame procese. Išskirtinai piešinio parodų buvo nedaug, tačiau „Arkos“ galerijoje Vilniuje kelis dešimtmečius rengiamos apžvalginės piešinių parodos sulaukdavo ypatingo žiūrovų dėmesio. Skirtingai nei šios parodos, aprėpiančios platų įvairių temų spektrą, „Slaptosios piešėjų draugijos“ piešinių ekspozicijos skirtos tik žmogaus kūno vaizdavimui, išlaikant individualią autoriaus stilistiką.
Akto piešimas – atskiras skyrius meno istorijoje, susijęs su nuolatine kova dėl menininko teisės laisvai kurti ir viešai pristatyti savo kūrybą. Šiais tolerancijos ir viešumo laikais vis dar tenka ginti galimybę matyti ir interpretuoti mene tai, kas daugeliui labai asmeniška – apnuogintą žmogaus kūną. Piešti žmogaus figūrą iš natūros – sudėtingiausias dailininko meistriškumo išbandymas. „Slaptosios piešėjų draugijos“ nariai - įvairių kartų, sričių ir krypčių menininkai, jaučiantys tokios meistrystės aktualumą savo pasirinktam kūrybiniam procesui. Šioje parodoje pamatysite skirtingas piešinio technikas ir skirtingus – nuo A4 iki 2 metrų formatus.
Modelių vaidmuo procese itin svarbus – jie neišsenkantis įkvėpimo šaltinis. Kūnai – tokie skirtingi, jie turi savitą charakterį, plastiką, unikalų vaizdą. Jų individualumo dėka piešimo sesijos visada įdomios, nesvarbu kiek metų juos piešia. Teigiama, kad egzistuoja vidinis modelio ir menininko ryšys. Taip, tai tiesa.
Ši XIV-oji „Slaptosios piešėjų draugijos“ akto piešinio paroda skirta profesionalams ir meno mylėtojams, jų palaikymo ir nuoširdaus dėmesio dėka mūsų kūryba pasiekia visuomenę, yra matoma ir žinoma.
Paroda veiks iki gruodžio 22 d.
Opmerkingen