top of page
Ieškoti

Vido Poškaus paroda „ŽMOGAUS KELIAS“

Balandžio 1 d., antradienį, 18 val. kviečiame į Vido Poškaus jubiliejinės retrospektyvos „Žmogaus kelias“ atidarymą galerijoje TSEKH.


Vido Poškaus paroda „Žmogaus kelias“ – tai konceptualus ir vizualus pamąstymas apie žmogaus gyvenimo kelią, nuotykius, iššūkius bei apmąstymus. Skirta menininko penkiasdešimties metų jubiliejui, paroda pristato piešinius, tapybą ir tekstus, leidžiančius giliau pažvelgti į žmogaus egzistenciją tiek materialioje, tiek nematerialioje realybėje.


Šioje parodoje Poškaus kūriniai ne tik retrospektyviai apžvelgia jo ankstesnę kūrybą, bet ir siūlo naują, konceptualų požiūrį į „žmogaus kelią“. Tai nėra tik konkretūs kūriniai, bet ir idėjų, simbolių bei poteksčių atradimai, skatinantys žiūrovą mąstyti apie gyvenimo kelio, kaip nuolatinės kaitos ir paieškos, prasmę.


„Žmogaus kelias“, kaip konceptas, siejasi su senosiomis filosofinėmis tradicijomis, kuriose kelionė per gyvenimą buvo traktuojama ne tik kaip fizinis judėjimas, bet ir dvasinė bei intelektualinė paieška. Poškaus kūryba kviečia žiūrovą apsvarstyti savo patirtį, pasirinkimus ir gyvenimo tikslą, analogiškai filosofų, tokių kaip Sokratas ar Aristotelis, mintims apie savęs pažinimą ir gyvenimą pagal dorybes.


Menininko darbai, kaip ir filosofinės mintys apie žmogaus prigimtį, nesuteikia tiesioginių atsakymų, tačiau skatina gilintis į gyvenimo prasmę ir žmogaus vietą pasaulyje. Poškaus kūriniai atspindi nuolatinę kaita ir paiešką – panašiai kaip filosofijos teorijos, kurios nuolat kviečia klausti, mąstyti ir ieškoti atsakymų.


Parodoje žmogaus kelionė suvokiama kaip nuolatinė sąveika su kasdienybe ir egzistenciniais klausimais. Kūriniai skatina apsvarstyti, kaip mūsų pasirinkimai formuoja mūsų kelią ir kaip jie prisideda prie bendro gyvenimo tikslo.


Poškaus kūryba, kaip ir Nietzsche mintys apie žmogaus galimybes įveikti silpnybes, siūlo žiūrovui laisvę atrasti savo kelią per kūrybą ir asmeninius išgyvenimus. Tai nėra pasyvus egzistavimas, bet aktyvus kūrybinis procesas, kuriame kiekvienas žmogus įneša savo unikalų indėlį į bendrą pasaulį.


Paroda „Žmogaus kelias“ pristatoma Tarptautinėje meno galerijoje „TSEKH“, įsikūrusioje buvusiuose Vilniaus statybininkų kultūros rūmuose. Ši vieta turi gilų istorinio ir kultūrinio konteksto ryšį su miesto praeitimi. Čia pirmiausia buvo statoma bažnyčia, vėliau veikė kultūros centras, o šiandien tai meno galerija. Galerijos erdvė sustiprina parodos idėją apie kelio simboliką – tai vieta, kur susitinka praeitis, dabartis ir ateitis, kur pokyčiai ir transformacijos tampa neatskiriama žmogaus gyvenimo dalimi.


Menininkas kviečia žiūrovus susimąstyti apie žmogaus santykį su gyvenimu, apie pasirinkimus, kuriuos kiekvienas daro savo „šventajame kelyje“, vedančiame į dvasinį išsivadavimą, pilnatvę ir tiesą. Galerija tampa menininkų „stotele“, kurioje kūriniai atskleidžia kūrėjų nueito kelio etapus, dvasinio ir materialaus pasaulio interpretacijas.


Paroda taip pat susijusi su buvusia Antano Vivulskio Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios vieta, kuri primena apie žmogaus pastangas surasti tiesą ir gyvenimo prasmę. Bažnyčia, kaip šventovė, jungia žmogaus kūną ir sielą su aukštesniais idealais, o menas tampa tiltu tarp šventos ir kasdienės realybės.


Parodos kuratorius Karolis Gužas


„<...>

– Rengiu naują parodą.

– Oho – puiku!

– Tai bus eilinis personalinis renginys.

– Beveik rutina? Kaip ir kasmet?

– Taip. Bet man patinka eiti keliu ir stebėti ženklus. Bei tai, kas slypi pakelėse.

– Tai kaip vadinsis paroda?

– Žinoma, kad – „Žmogaus kelias“.

– Kažkur girdėtas šis pavadinimas!

– Na, jį mano visų galų ir reikalų, gyvenimų bei kelių kolegė – AGČ yra pavartojusi, nes kuravo, rengė, organizavo tokią parodą, analogišku pavadinimu prieš daugiau nei dvidešimtį metų.

– Tai aproprijuojate?

– Ne. Labiau kopijuojame – žygiuojame pramintais keliais. Žmogiškais. <...>“



Parodos laikas: 2025 04 01 – 05 03

Commentaires


bottom of page